Az infekciókontroll, mai értelmezés szerint, hangsúlyozottan az egészségügyi ellátás teljes vertikumával összefüggő fertőzések és ártalmak megelőzésével foglalkozó gyakorlat. Alapellátás szintjén is az összes szereplőt – beteg, egészségügyi dolgozó – védik a lehetséges fertőzések kialakulásától az egészségügyi ellátás során.

Az alapellátóknak is fel kell ismerniük az alapvető nosocomiális infekciókat, azok rizikóját, vagy a hajlamosító tényezőket. A háziorvosoknak mindig szem előtt kell tartani annak kockázatát, hogy nemcsak behurcolni lehet a baktériumokat a kórházba, hanem a műtét után lábadozó beteg is hozhat magával olyan kórokozókat, amelyek a területre kikerülve okoznak problémákat.

A Covid-19 fertőzések alapellátásban történő terjedésének megakadályozása érdekében az infekciókontroll intézkedések, a megfelelő munkafolyamat kialakítása, szem előtt tartandó alapelvek összefoglalásaként ajánlott egy ellenőrző csekklista alkalmazása és bevezetése.

Alapvető óvintézkedések:

1. Megfelelő kézhigiénés gyakorlat alkalmazása a ,,kézhigiéne öt momentuma” elv alapján, így a kézfertőtlenítés

a beteg érintése előtt: fertőtlenítsünk kezet a páciens érintése előtt
aszeptikus beavatkozások előtt
váladékkal történő expozicíó után (a kesztyű levételét követően)
a beteg érintése után
a beteg környezetének érintése után.
A kesztyű használat nem váltja ki a kézfertőtlenítést. Kesztyű felvétele előtt és levétele után is kezeket kell fertőtleníteni.

A legtöbb probléma a nem megfelelő kézhigiénére vezethető vissza, ezen folyamatosan javítani kell, még akkor is, ha éppen nincs járvány, ez a legolcsóbb megelőzés. Hiába a legkiválóbb terápia, a legjobb minőségű anyagok, ha a kéz tisztaságával baj van, ha a szükségesnél kevesebb alkalommal történik meg a megfelelő módon elvégzett kézfertőtlenítés.

2. Egyéni védőeszközök (maszk, kesztyű, védőköpeny, szükség szerint pl. fröccsenés veszélykor szemüveg, arcvédő) alkalmazása, ha előrelátható vérrel vagy testváladékkal való érintkezés a beteg ellátás során. Az egyéni védőeszköz szakszerű felvétel előtt és szakszerű levétele után kézfertőtlenítést kell végezni.

A légúti tünetekben szenvedő és/vagy lázas betegre sebészi orr-szájmaszkot kell adni. A szükséges fizikális vizsgálaton kívül lehetőség szerint folyamatosan 1 m távolságot kell tartani ellátott személytől.

Maszk viselése a rendelő területén kötelező! Csak a kezelőhelységben, az orvos utasítására távolítható el.

3. Környezet fertőtlenítése: rutinszerű tisztántartása és fertőtlenítése, különösen a gyakran érintett felületeken.

A váróhelyiségekben biztosítani kell, hogy a páciensek között legalább 1 méter távolság megtartható legyen. A váróhelyiségben ne legyenek újságok, magazinok, gyermekjátékok, stb.
Jó gyakorlatnak számít az alkohol tartalmú kézfertőtlenítőszer- adagoló kihelyezése a váróhelyiségbe, hogy a beteg és kísérőik érkezéskor és távozáskor kezet fertőtleníthessenek.
A vizsgálóhelyiség lehetőség szerint folyamatos szellőztetése indokolt.
A rendelő teljes területén naponta minimálisan kétszer – széles spektrumú baktericid, virucid, fungicid hatású szerrel – fertőtlenítő takarítást kell végezni.
A vizes egységekben minimálisan a napi háromszori fertőtlenítő takarítás javasolt.
Az ajtókilincseket, korlátokat, kapcsolókat, padokat stb. un. gyors fertőtlenítőszerrel, alkoholbázisú, virucid hatású készítményekkel kell fertőtleníteni. Ezek fertőtlenítését naponta több alkalommal is el kell végezni.

4. Eszközök fertőtlenítése: a betegellátás során alkalmazott többszörhasználatos eszközök a gyártó előírása szerinti fertőtlenítése és sterilizálása. Továbbá a betegvizsgáló asztal vagy szék, fonendoszkóp, lázmérő fertőtlenítés szabályainak betartása is szükséges a betegellátás során.

5. Beteg otthonában történő vizsgálat esetén az orvosnak biztosítani kell maga számára az egyéni védőeszközöket és alkohol tartalmú kézfertőtlenítő szert, és gondoskodnia kell a keletkezett veszélyes hulladék szakszerű gyűjtéséről és elhelyezéséről.

6. Köhögési etiket: légzési hihigénie és köhögési etiket betartása és betartatása a betegekkel is.

A fokozott infekciókontroll betartása a váróban is fontos a pácienseink részéről, kérjük azok szigorú betartását!

Az infekciókontroll intézkedések kapcsán elengedhetetlen a dolgozók és a betegek oktatása az alapvető (standard) és a terjedés alapú infekciókontroll óvintézkedésekre, különös tekintettel az egyéni védőeszközök használatára, valamint a kéz- és légúti higiénére.

Szerző: Florin Zrt.